Centrum D8 - pobočka Kralupy n. V.

Jak připravit dítě na školku

Jak připravit dítě na školku
14. 8. 2017 – Nástup do školky je nejen velkým mezníkem v životě dítěte, ale i pro rodiče je to významná změna. Aby se nástup dítěte do školky povedl co nejlépe, doporučujeme rodičům se na tento krok připravit předem. Jak tedy na vstup dítěte do školky připravit?
 
Odloučení od rodičů

Je prvním a největším problémem, se kterým se musí každé dítě vyrovnat. Připravovat na odloučení můžete dítě například pobytem u prarodičů, tety, kamarádky. Čím více pozitivních zážitků s tímto krátkým odloučením bude mít dítě, tím lépe si zapamatuje, že po odloučení přichází shledání a že se vrátíte. Minimalizujete tím stres z odloučení.

Adaptace na nové prostředí

Pro dítě je těžké začlenit se do kolektivu ve školce, které nezná … proto je důležité s ním do kolektivu dětí chodit ještě před nástupem do školky. Samozřejmostí jsou návštěvy dětského hřiště, kamarádů vrstevníků, ale velice vhodné jsou i různé kroužky.

Sebeobsluha

Rozvíjejte u dětí potřebné dovednosti sebeobsluhy – při stravování, hygieně, oblékání a obouvání.  Dopřejte jim volnější věci, se kterými je lehčí manipulace. Nechte je jíst samostatně, i přesto, že budete mít plnou pračku špinavého oblečení. Po použití toalety nechte dítě, aby si samo umylo ručičky, i přesto, že víte, že budete pak potřebovat hadr a kýbl. Že si obouvá samo boty a pak má „kozí“ nohy? – nevadí, není nic jednoduššího, než mu ukázat, jak je to správně.

Odpočinek po obědě

Učte děti po hlavním jídle odpočívat, dopolední pobyt ve školce je pro děti psychicky i fyzicky náročný, děti jsou vyčerpané, potřebují nabýt síly a regenerovat. Spánek působí pozitivně na imunitní systém člověka.

Mluvte s dítětem

Hodně si o školce povídejte – vždy však v pozitivním smyslu. Povídejte mu, co tam bude dělat, že si najde nové kamarády, bude zpívat, malovat, tvořit apod. A nezapomeňte mu připomenout, že si pro něj vždycky přijdete a po školce budete trávit čas spolu.

Vyvarujte se výhružek typu „počkej, až budeš ve školce…!“  Dítě se bude školky bát už předem!

 

Jak dlouho se bude dítě přizpůsobovat novým podmínkám a jak bude toto období probíhat, je u každého dítěte velmi individuální.

Postupné zvykání ve školce

Dítě by si mělo na pobyt ve školce zvykat pomalu. Pobyt ve školce lze postupně prodlužovat a to individuálně podle potřeby každého dítěte.

Pravidelnost docházky

Velmi důležité je pravidlo, že dítě chodí do školky co nejčastěji. Narušení pravidelného stereotypu bývá pro každé dítě velmi psychicky náročné.

Loučení s rodiči

Choďte do školky včas, aby převlékání do třídy proběhlo v klidu, bez emocí a neustálého napomínání typu “Dělej, nezdržuj“. Naposledy dítěti vysvětlete, kdy a kdo ho ten den vyzvedne. Loučení ve třídě již NEPROTAHUJTE! Věřte tomu, že naprostá většina dětí, a to i těch, které vypadají, že se pláčem zalknou, se po chvilce uklidní – někdy ihned, co zavřete dveře. Když to bude vážnější, učitelky Vás o tom budou jistě informovat.

Vyprávějte si zážitky

Ptejte se dítěte, co ve školce prožilo, s čím si hrálo, jaké má kamarády apod. Je to důležité k upevnění vztahu ke školce, ale též k prohloubení vztahu mezi rodičem a dítětem. Dítě má radost, že zvládne samostatný pobyt ve školce a když slyší chválu, chce dokázat ještě víc…

Sledujte program ve školce

Velmi doporučujeme sledovat naše týdenní plány, které Vám vždy na konci týdne zasíláme. Je to pro Vás velmi důležité proto, že můžete dítěti říci, co ho čeká a na co se může těšit.

Pokud to nevyjde

Někdy se stane, že ať děláme, co děláme, dítě je tak fixované na rodině, že přechod k osamostatnění je prostě velký problém. Ale neházejte flintu do žita, chce to prostě vydržet a nevysílat na své uplakané dítě smutné pohledy, tím vše jen zhoršíte! Jen krátce vysvětlete – já musím do práce – ty do školky, až bude víkend, vše si vynahradíme.

I to se někdy stává

Může se stát, že dítě začne chodit do školky bez problémů. To ale ještě neznamená, že máte vyhráno. Často se totiž stává, že tyto děti začnou bezdůvodně třeba po týdnu nebo i měsíci plakat a odmítat chodit do školky, aniž by mu kdokoliv jakkoliv ublížil. Prostě najednou přijde stesk po rodičích, který ale časem odejde zrovna tak nečekaně, jak přišel!

Centrum MATÝSEK - idatabaze.czZdraví - idatabaze.cz

Kalendář akcí všechny akce

        1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Buďte s námi a podpořte nás

Sbírka

Podpořte i Vy naší činnost ve veřejné sbírce. Děkujeme.

Darovat!
Centrum D8

Centrum D8, o.p.s. zastřešuje tři základní programy: Centrum Matýsek, AZ centrum a Mondea centrum.

AZ centrum

Centrum Matýsek