Centrum D8 - pobočka Kralupy n. V.

Kašel, rýma a školka

Kašel, rýma a školka
9. 10. 2017 –

Blíží se chladné měsíce a Vy trnete, kdy se potomkovi spustí rýma, začne pokašlávat a nebude kvůli tomu moci do školky. Nebo ano? Ne s každým nachlazením se musí zůstávat doma, ale... 

 

Děti se ve školce styku s viry nevyhnou. Toto je dobré vzít jako nutný fakt. Imunita dítěte potřebuje čas, aby si zvykla a poté adekvátně reagovala na vlivy a podněty v tomto prostředí.  Nechte organismus svého dítěte, ať se s nimi sám popere a vlastní imunitu tak posílí. Jde o naprosto normální vývoj, kterým si každé dítě projde bez větší újmy na zdraví.

K nejčastějším „školkovým“ onemocněním bezesporu patří kašel a rýma. Ale není kašel jako kašel a ani není rýma jako rýma!

Kdy tedy můžu s klidným svědomím dítě dát do školky a kdy už ne?

Základní pravidlo zní: dítě s teplotou do školky skutečně NESMÍ! Už se zvýšenou teplotou bojuje s infekcí, je unavené a potřebuje chorobu vyležet.

I s nudlí se může do školky

Nudli u nosu může mít týdny a měsíce, zvláště v zimě, a nemusí z toho nikdy být nic horšího.
Důležité je, zda je rýma takzvaně čirá!

Pokud je hlen z nosu hustý a žlutozelený, nejspíše to ukazuje na druhotnou bakteriální infekci, která už do školky nepatří. Navíc u ní stoupá riziko, že se k ní přidá zánět středního ucha nebo že spadne na průdušky a dítě bude trápit krom rýmy i kašel. 

A jak je na tom kašel?

Ovšem, ani kašel sám o sobě neznamená, že dítě do školky nesmí. Opět je třeba rozlišovat.


Pokud má dítě čirou rýmu a v noci nebo po ránu párkrát zakašle, jde v podstatě jen o to, že musí vykašlat hleny, které mu natekly do krku. Přes den nejspíše nebude kašlat vůbec a není důvod, abyste ho nechávali doma.

Někdy se dokonce může stát, že dítě kašle v noci docela hodně, ačkoli přes den vůbec - v tom případě ho pro klid svědomí můžete vzít k lékaři, ale ani ten ve většině případů nic neobjeví a vy tak můžete dítě rovněž poslat mezi vrstevníky.

Zpozornět v tomto ohledu musíte, pokud dítě kašle i přes den. Může to být banální viróza, projevující se suchým kašlem, ale ten je pro dítě hodně namáhavý sám o sobě a mělo by proto zůstat doma, zatímco budete kašel tlumit příslušnými kapkami. Celý den trvající vlhký kašel je infekční a i v tomto případě dítě nepatří do školky. Může ukazovat i na počínající zánět průdušnice nebo průdušek. Pokud se k němu přidá horečka, raději vezměte dítě k lékaři.

Mějte na paměti...

Pokud Vám učitelka ve školce řekne, že Vaše dítě má velkou rýmu či hodně kašle, věřte, že to neříká jen tak, vždy k tomu má důvod - chce chránit nejen sebe, ale především Vaše a ostatní děti!!!

I lékaři doporučují neriskovat zdraví dítěte, děti ve školce či zaměstnance školky a alespoň pár prvních dní ho ponechat doma, mimo kolektiv.

Jedinec je totiž pro okolí "nejnebezpečnější" hned na začátku nemoci, a proto je nejlépe izolovat dítě hned v okamžiku, kdy na něho "něco leze". Není ani nutné hned běžet k lékaři. Stačí pořádně smrkat, mýt si ruce, přikrývat ústa kapesníkem při kašli, přijímat dostatek tekutin, stravu bohatou na vitamíny. Můžete použít volně prodejné kapky do nosu, sirupy na kašel apod.

Jak se připravit na "smrkající a kašlající" období?
  • Otužovat dítě v příhodné době (na jaře a v létě), aby se naučilo zvládat teplotní rozdíly. Především přiměřeně oblékat. Některé děti chodí v kulichu a teplé bundě už od září. Zpotí se a pak snadno prochladnou.
  • Dbát na správné složení jídelníčku a stravu bohatou na bílkoviny - protilátky jsou vesměs bílkovinné povahy.
  • Jíst vitamíny v přirozené formě, hlavně zeleninu a ovoce, není nutné dodávat vitamíny v tabletkách, pokud je zaručeno, že dítě konzumuje přirozené zdroje. U odmítačů ovoce v zimním období přidávat vitamin C v přiměřené dávce podle hmotnosti dítěte. Nadbytek vitamínů nic neřeší - tělo ho stejně vyloučí.
  • Vyvarovat dítě stresu. Je prokázáno, že při stresu jsou lidé náchylnější k infekci (důležité je tedy také harmonické rodinné prostředí).
  • Nutný je i dostatek spánku. Některé děti musí velice brzy vstávat, aby rodiče byli včas v práci. A některé jsou zase nepřiměřeně pozdě ukládány večer do postýlek. Dbejte tedy, aby Vaše dítě mělo dostatek spánku.

 

  

Centrum MATÝSEK - idatabaze.czZdraví - idatabaze.cz

Kalendář akcí všechny akce

        1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Buďte s námi a podpořte nás

Sbírka

Podpořte i Vy naší činnost ve veřejné sbírce. Děkujeme.

Darovat!
Centrum D8

Centrum D8, o.p.s. zastřešuje tři základní programy: Centrum Matýsek, AZ centrum a Mondea centrum.

AZ centrum

Centrum Matýsek